Захарова: Веома је важно да Србија због младих настави да пажљиво документује и систематизује доказе о злочинима НАТО-а
фото: © ТАСС / Щербак Александр
"Дуготрајна и озбиљна штета по природну средину и здравље људи, директно кршећи међународно хуманитарно право, постала је устаљена пракса у понашању држава чланица НАТО-а."
Излагање портпарола Министарства спољних послова Марије Захарове на седмичној прес конференцији о НАТО агресији:
У Србији је поднета прва индивдуална тужба против НАТО-а за надокнаду штете проузроковане употребом муниције са осиромашеним уранијумом током бомбашких напада 1999. године. Више од 2.000 људи, и Срба и Албанаца, већ се обратило адвокатима за помоћ о сличним темама. Више од 20 година након агресије алијансе на Југославију, у погођеним областима на југу Србије, стопе бројних болести, укључујући рак, и даље су знатно изнад националног просека.
НАТО је такве „трагове“ оставио као резултат својих „хуманитарних мисија“. Тако је на северу Либије, после бомбардовања, радијација премашена за неколико пута - карактеристичан рукопис НАТО-ових „хуманитарних радника“. Дуготрајна и озбиљна штета по природну средину и здравље људи, директно кршећи међународно хуманитарно право, постала је устаљена пракса у понашању држава чланица НАТО-а.
Чланице НАТО-а пуно говоре о претњама европској безбедности, мада су у стварности главна претња њихове неодговорне акције, које воде ескалацији тензија и не једном ка еколошкој катастрофи у самом центру Европе. Против Југославије није коришћена само радиоактивна муниција, већ су изведени циљани напади на разна предузећа, што је довело до изливања тона токсичних и канцерогених хемијских једињења на околне територије и реке, укључујући Дунав.
Нажалост, за ове злочине још увек нико није кажњен. То је такође норма западног „мејнстрима“ - да не признају сопствене грешке. Да ли је Југославија једини пример? Ирак, Либија и многа друга места на планети. Дошли су, уништили, отишли, нису се извинили, нису претрпели никакву казну. А онда уче друге како да живе и шта је слобода. У оквиру савеза долази до својеврсне „ерозије“ одговорности. Тамо доминира осећај попустљивости, јер нико не кажњава.
Нема коментара:
Постави коментар